top of page
bradley-brister-WdsLOJ5BViU-unsplash.jpg

Načo nezabudnúť pri pokládke?

 • Automatická závlaha
  Máme dlhoročné úspešné skúsenosti s automatickými závlahami v záhradách, na futbalových štadiónoch ale aj vo firemných areáloch. Naša závlaha úspešne funguje napríklad na polovici výrobného areálu Volkswagen v Devínske Novej Vsi alebo na ihrisku Interu Bratislava na Drieňovej ulici. Netreba však zabudnúť, že automatickú závlahu odporúčame urobiť pred pokládkou trávnika. Najlepšie je to spojiť do jednej etapy spolu s úpravou záhrady, ale sme schopní namontovať ju aj dodatočne; napríklad na futbalové ihrisko aj bez prerušenia tréningového alebo zápasového cyklu.
 • Kedy sa môže trávnik klásť?
  Teoreticky sa dá pokládka trávnika robiť celoročne, ale my odporúčame od obdobia, kedy už priemerné teploty neklesajú pod 6°C a to z toho dôvodu, že keď je teplota nižšia ako 6°C, tráva prechádza do stavu vegetačného kľudu a nepodporuje rast nových koreňových systémov, ktoré sú potrebné pre zakorenenie Vášho nového trávnika.
 • Príprava na pokládku trávnika
  Plánovanie 1. Viete koľko potrebujete trávnatého koberca? 2. Viete aký typ trávnatého koberca si máte vybrať? 3. Potrebujete doviezť novú zeminu plnú živín? 4. Je potrebné odstrániť starý trávnik? 5. Zničili ste všetku burinu? 6. Máte pripravenú pôdu na pokládku nového trávnika? 7. Je potrebné použiť sieťku proti krtom? 8. Máte všetky nástroje, ktoré potrebujete k pokládke? 9. Viete ako sa starať o čerstvo položený trávnik? Všeobecné informácie Váš nový trávnik bude výborne rásť, ak bude pôda čo najlepšie pripravená. Kúpenie kvalitných trávnatých kobercov nie je všetko; tým sa to nekončí, naopak iba začína. Preto zanedbať prípravu pôdy sa vôbec neodporúča. Tráva potrebuje k svojmu rastu aj ďalšie 4 zložky: slnko, vodu, vzduch, živiny.
 • Koľko trávnika by ste mali objednať?
  V prvom rade si treba nakresliť pôdorys Vašej záhrady. Všetko dôkladne aj dvakrát premerať a zapísať na skicu. Následne vypočítať plochu, na ktorú plánujete klásť trávnik. Veľmi dôležité je prirátať aspoň 5-10% k vymeranej ploche (podľa komplikovanosti), pretože nesmieme zabudnúť na odrezky v oblúkoch, ktoré nám vznikajú pri pokládke.
 • Koľko zeminy treba doviezť?
  Náš trávnik režeme v hrúbke 2cm (+-0,5cm); aby kosenie prebiehalo čo najhladšie, pri príprave pôdy ju nezarovnáme úplne do roviny s obrubníkmi, ale nechávame priestor cca 2cm od ich vrchu pre trávnatý koberec. V prípade, že navážka zeme bude viac ako 5cm, treba ju zhutniť, či už priebežne valcovaním alebo optimálnejšie, vibračnou doskou. Vo väčších hrúbkach je potrebné tento úkon opakovať po jednotlivých vrstvách. Po zavlažení je nutné počítať s charakteristickou vlastnosťou pôdy, kedy jednotlivé jej častice sa viac k sebe približujú, čo spôsobuje tzv. sadanie pôdy, zmenu jej profilu alebo aj hrboľatosť terénu.
 • Ako odstrániť starý trávnik/burinu?
  Najjednoduchší spôsob je cca 2-3 týždne pred pokládkou postriekať všetku burinu totálnym herbicídom. V prípade, že máte starý trávnik, treba ho odstrániť buď ručne alebo najlepšie, ak to spravíme my pomocou špeciálneho podrezávacieho stroja. Vtedy odporúčame nerobiť postrek, len starý trávnik skosiť čo najnižšie. Starý trávnik po podrezaní odvezieme do kontajnera, následne sa upraví len terén a môže sa robiť pokládka nového trávnika.
 • Aké nástroje potrebujeme na pokládku trávnikového koberca?
  Na prípravu potrebujeme hlavne hrable, dlhý nôž a vyrovnávaciu dosku, poprípade aj lopatu s fúrikom. Určite nesmieme zabudnúť na valec /aspoň 80kg/. Ak sa navážala väčšia vrstva ako 5cm, odporúčame vibračnú dosku. Po položení trávnika budete potrebovať preklápací postrekovač, ktorý v prípade väčšieho tepla používame už takmer od začiatku.
 • Prečo sieťku proti krtom?
  Nie je nič nepríjemnejšie, ako keď Vašu nádhernú záhradu ozdobia každé ráno nové krtince. Z tohto dôvodu je najlepšie investovať do sita proti krtom. Keď už bude trávnik položený, tak je na sieťku proti krtkom neskoro! Stalo sa nám už viackrát, že po dvoch rokoch sme vymieňali celý trávnik, keďže ho rozryli krtkovia. V momente, keď začnete Váš nový trávnik pravidelne polievať, v pôde sa začnú množiť dážďovky a tie sú obrovským lákadlom pre krtkov. Radi si na hostinu zo sebou privedú aj celé rodinky. Aj keď krtko nie je zákonom chránené zviera, je takmer nemožné sa ho zbaviť korektným spôsobom.
bottom of page