top of page
kseniia-ilinykh-dcXx_1Rdhac-unsplash.jpg

Nasledujúce

týždne

Prvé 2–3 týždne sú najdôležitejšie pre následný ďalší vývoj a rast Vášho nového trávnika.

Prvý týždeň treba polievať nový trávnik niekoľkokrát za deň (vhodná je automatická závlaha nastavená 3x denne). Potrebné množstvo zistíme, keď nadvihneme trávnatý koberec a podklad je viditeľne mokrý.

V priebehu druhého týždňa by ste už rukou nemali oddeliť trávnatý koberec od podkladu, takže stačí, ak budete polievať 2x denne (samozrejme podľa klimatických podmienok).

Približne po troch týždňoch už môžeme po trávniku bez problémov chodiť a pomaly sa chystať na prvé kosenie. Závlaha je nastavená 1x denne, najlepšie skoro ráno (optimálne o 5. hod).

Kosiť začneme, keď uvidíme nárast aspoň dvojnásobnej hmoty oproti počiatočnému stavu tzn., že tráva už narástla aspoň raz toľko, ako bolo pri pokládke, teda na výšku cca  7-8 cm. 


Prvé kosenie odporúčame na výšku 5–6cm z dôvodu zachovania prirodzenej vegetačnej funkcie (teda nie úplné skosenie na výšku aká bola pri dodávke koberca) a dobrého zakorenenia. 


Pri následných koseniach môžeme postupne znižovať výšku kosenia  až na výšku aká bola pri pokládke trávnika. Po tejto dobe je už trávnik pripravený na 100% záťaž.

Polievanie a závlaha

Následné obdobie (po zakorenení trávnika) odporúčame nastaviť závlahu max. na každý druhý deň (optimálne každý tretí deň). Polievame skoro ráno vo väčších dávkach (prelejeme trávnik do väčšej hĺbky, aby koreňový systém hlbšie korenil a v kritických fázach vegetačného obdobia, napríklad veľmi vysoké teploty, dokázal optimálne prežiť). 

Pri každodennom polievaní trávnik nedokáže (nie je naučený) dostatočne zakoreniť (nemá dôvod). V kritických chvíľach (horúčavy, mráz) sa nedokáže dostatočne prispôsobiť a ľahko podlieha chorobám a hynie. Pravidlo znie: málo vody je zle, ale ešte horšie je veľa vody. 

Trávnik nie je vodná rastlina! Nehovoriac o neustálom každodennom vyplavovaní živín z pôdy. Prakticky celé množstvo dusíka (veľmi dobre sa pohybuje v pôde) je polievaním odplavené do hlbších vrstiev, mimo koreňový systém a nie je tak rastline k dispozícii.

bottom of page