top of page
kseniia-ilinykh-dcXx_1Rdhac-unsplash.jpg

Pokládka trávnika

Príprava pôdy

Pred pokládkou naposledy vyrovnáme pôdu do úplnej roviny, načo používame hrable a vyrovnávaciu dosku, pomocou ktorej uvidíme jednotlivé nerovnosti. Snažíme sa vybrať všetky kamene väčšie ako 3cm. Nakoniec ešte raz povalcujeme.

Pokládka trávnika

Trávnatý koberec od nás je pripravený k okamžitému položeniu. Je dôležité neodkladne tak urobiť, pretože v trávniku prebiehajú biologické procesy a nastalo by zaparenie a súčasne preschnutie. Trávnik by mal byť rozložený najneskôr do 24 hodín od odrezania. Ak by nastala situácia, že je to nemožné, tak je nutné balíky rozmotať a polievať.

1

Vyberieme si najvhodnejšiu rovnú stranu plochy určenej na pokládku a začneme rozkladať po jej dĺžke. Na konci radu pomocou dlhého noža odrežeme zvyšok, ktorý nám zostal a to čo najbližšie k okraju.

2

Zvyšok, ktorý sme odrezali na konci radu otočíme o 180º a začíname klásť následný rad.

3

Rady ukladáme tehlovým štýlom, aby sa jednotlivé rolky trávnika čo najlepšie ”prešili”!

4

Jednotlivé rolky nenaťahujeme; naopak ich natláčame čo najviac k sebe, aby nám nevznikali žiadne medzery. Trávnik má tendenciu vysýchať a scvrkávať sa. Ak nám medzery predsa len vznikli, vyplníme ich zeminou a prípadne dosejeme.

5

Na chôdzu po trávniku používame dostatočne široké dosky, aby sme predišli tvorbe takmer neopraviteľných jám.

6

V prípade, že kladieme aj sieťku proti krtom, začíname najprv ňou. Tú rozložíme na miesto, kde budeme trávnik klásť a upevníme okraje. Jednotlivé 2 alebo 1m široké rolky prekrývame navzájom aspoň 5 cm. Nesmieme zabudnúť sieťku poriadne prichytiť pomocou kolíkov. My používame pozinkované úchyty, ktoré sú lacnejšie a trvanlivejšie ako umelohmotné kolíky.

Dôležité je dodržiavať tieto pravidlá

Dokončenie pokládky

Keď dokončíme určitú časť, čo najskôr ju začneme polievať napríklad pomocou preklápacieho postrekovača, aby tráva zbytočne nepreschla. Takto postupne polievame celú záhradu priebežne a podľa veľkosti plochy aj opakovane.

Po skončení pokládky začneme trávu valcovať, aby sa “prilepila” čo najlepšie k podkladu. Valcujeme najprv v smere pokládky trávnatých kobercov a potom kolmo na ne. Počas valcovania dávame pozor na jednotlivé nerovnosti a zatláčame ich do roviny.

Po dôkladnom povalcovaní trávnik zalejeme až do bodu, keď ho tzv. prelejeme. Celkovo to znamená, že trávnik pomaly až pláva; je to aspoň 25-50 litrov na m².  

Od tohto momentu už nesmieme stúpať na trávnik až do času, kým podkladová vrstva dôkladne nestvrdne, ev. trávnik začína zakoreňovať. Optimálna doba k začiatku používania trávnika je po prvom kosení, teda 3–4 týždne po pokládke.

bottom of page